Bloglar için en iyi içerik üretim taktikleri

Özellikle blogundan kazanç elde etmek için içerik üreten kullanıcılar: Anahtar kelime odaklı içeriklere yönelmek tek çözüm yolu değildir. Bu, davranış çeviri kokan çevirilere benzerBlog sitelerine içerik bulmak için günümüzde çok alternatif var... Ancak eksik olan tek şey, kimine göre değişmekle birlikte ''zamandır'' Tabi amacın ne olduğu gibi çoklu sorularda gündemdedir. Blog ve blog içeriklerinin Seo amaçlı olsa da, birazda keyfi olması gerektiğinden yanayım...Zaten özgünlük ve içerik kalitesi tam da bu noktada devreye giriyor.Kesinlikle böyle bir kaygıdan yana olmak istemesek de seo olgusu zaman zaman gerekli olabiliyor... Örneğin, ben kendi bloglarımda gay sohbet siteleri, eşcinsel veya heteroseksüel arkadaşlık siteleri ve diğer LGBT içerikler ve bir kaç farklı kategoriyi de kaleme alan başlıklarla anahtar kelime odaklı içeriklerimi ve tabiki diğer fikirlerimi paylaşmaya özen göstersem de bazen daha az alakalı konuları paylaştığımda oldu. Yani blog içeriğini seo bazlı sebeplerle tıkamak tek seçim yolu değildir. Ayrıca bazı yazılarımın seo için optimize edilmiş olmaları okunma değerleri olmadıkları anlamına da gelmiyor. Çünkü tamamen tarafsız ve bilgilendirici olmaya bir hayli özen gösteririm. Sizlerde anahtar kelime odaklı birşeyler yazıyorsanız doğal olmaya özen gösterin.

Özgür olun, özgün olun, ötelemeyin


Ancak insan istediğini yazabilmeli. Özellikle bir blogger, yazmaktan, söyleyecek bir şeyleri varsa, alakalı veya alakasız, kaleme almaktan ve bunu potansiyel olarak dünya ile paylaşmaktan keyif almalı ve yapmalıda. Hani en azından blogundan gelir elde etmeyi veya bir amaca yönelik içerik üretmeyi (ki mantıklı olrak) tercih eden kullanıcıların tercihi bu olmalı

Üretmek denen moda girmek arzu edildiğinde veya kendinizi buna programlanmış gibi davrandığınızda kendiliğinden gelişen bir istektir. Ama illede olmuyorsa bırakın...Canınız isteyince yazarsınız. Aceleniz yoksa, kaygı duymanıza gerek yok. İlerleyen zamanlarda, mutlaka hakkında yazmak istediğiniz bir konu olacaktır. Ama aklınıza bir konu gelmişse ve iyi bir paylaşım olacağını düşünüyorsanız başkaları yazmadan, yazmakta geç kalmayın, çünkü ben bu durumu ara ara yaşadım. Örneğin ''hakkında yazmak istediğim, hatta bazen yıllardır ütopik bir yaklaşımla cümleleri ve yazma hayallerini kurduğum bazı konuları'' farklı yayın organlarında görünce hep pişmanlık duymuşumdur :) Sizde benim gibi geç kalmışlığın pişmanlığını duymak istemiyorsanız, biraz aceleci olmak gerektiğini hatırlatmak isterim. Hani iyi okunma değeri olan gündem veya başka sebeplerden ötürü aklınıza yazacak iyi bir şey mi geliyor ? Bunu yazsam okunur du mu diyorsunuz? O halde sürüncemede bırakmayın ve çabucak yazın.

Bakın size bir  takip ettiğim bir youtuber'ın videosunu göstermek istiyorum. Adam kanalında çok iyi iş çıkarıyor.. Özellikle bilim uzay teknoloji vb genel kültür gibi konular ilginizi çekiyorsa takibe alın derim. Aslında bu yazıma konu olan bir video yapmış bu defa! Hani ben yazıyorum ama bu adam videosunu yapmış. Yani benim demek istediğimi Barış Özcan bir video ile çok çok güzel ifade etmiş. İyi bir motivasyon sağlayacağına da eminim.

Nasıl daha üretken olabiliriz?


Bakış açımızı değiştirip üretken şeyler bulup haber yapacak veya sizdeki bir bilgiyi paylaşmak bile yeterli içerik oluşumunu sağlayacaktır. Peki bilgiyi nerede bulacağım diyorsanız bilgi yine elinizin altında, İnternet'te.  Eğer bir yazıyı önce okuyup sonra iyi hissediyorsanız, o konu hakkında söyleyecek bir şeyleri olan ''biri'' olabilirsiniz. Elbette hiç bir bilgi sahibi olmadığınız konulardan bahsetmek pek mantıklı olmaz.  fgff Genel kültür niteliğinde olabilecek bilgi paylaşımları blogunuz için gerekli canlılığı sağlayacaktır. Hayat daimi bir öğrenim süreci değil midir? Neyle ilgileniyorsanız o konu hakkında bol bol araştırma yapmak size nasıl bir içerik oluşturacağınız ile alakalı ''Ne Yazsam?' opsiyonları sunacaktır.

Blog yazma olayı neresinden tutulsa potansiyel olarak kar sayılabilecek bir diğer konudur. Özellikle de eğitici öğretici bilgi paylaşımlarına dayalı bloglar son derece dikkat çekici olacaktır. Eğitici ve öğretici blog içerikleri illede tek bir konu olmak zorunda değildir. Bazen, bir konuyu derinlemesine ele alıp, kendi cümlelerinizle ve birazda kaynak gösterip, derleme sayılabilecek şekilde toplayarak içerikler oluşturmak bile paylaşım ve okunma değeri taşır. Bu içerikler de doğal olarak kazancınızı arttırabilir. Zaten özellikle Google Adsense reklamlarını blogunuzda yayınlıyorsanız veya yayınlamak için onay bekliyorsanız doğru yolda olduğunuzun altını çizmek isterim. .

Sonuç olarak üretmenin sonu olmadığını düşünüyorum. Blog içeriği üretmek de son derece kolay sayılır. Sizin için çalışabilecek ve özgün makale üretebilecek şirketler bile mevcuttur. Ama böyle bir yolu seçince siz yazmış olmuyorsunuz. Ancak özellikle de, ticari kaygılarınız varsa makale şirketleriyle iletişime geçmek hiçte küçümsenecek bir güç değildir. Son derece etkili olabilir ve çok çok maliyetli bir çalışma şekli değildir. Ama sadece kendi yazılarınız veya görsel diğer paylaşımlarınız olsun istiyorsanız yine gayreti elden bırakmamak yeterli olacaktır. Blog olayına başlar başlamaz seo bazlı sebepler, dolaylı olarak ticari amaçlar güdüyorsanız, biraz daha profesyonelce yaklaşıp ücretli destek almak yerinde bir karar olabilir. Blog yazma veya orijinal içerik konusunda da ücretli destek bulabilirsiniz. Keza bazıları için blog yazacak içerik bulmak her zaman kolay interolmuyor...

Özellikle de uzun uzun yazı yazmayı seviyorsanız sürekli içerik üretip yazıya dökmek maalesef kolay bir iş değil. Aslında birazda hangi açıdan baktığınızla alakalı olarak bu durum değişir. Blogunuz'a içerik üretmek hem çok kolay hem çok zordur. Ancak yazacak çok şeyiniz olması için çok şey okuyor olmak ve fikir sahibi olmak gerekir. Tabiki yeterli vaktiniz varsa. Eğer bu azminiz yok veya az ise ücretli destek işinizi görür.

Kendi içeriğimizi hazırlamak ve daha üretken olmak için neler yapılabilir? Başlıklarla inceleyelim.

1-Diğer blog'ları takip edin
Sürekli farklı blog'ları geziyorsanız sürekli farklı konular da görüyorsunuz demektir. Veya benzer konuları da gördüğünüz oluyordur ancak önemli olan birilerinin bir konu hakkında ne yazdığı değil, sizin o konu hakkında ne söylemek istediğinizdir. Blog işiyle uğraşıyorsanız mutlaka belli bir bilgi birikimine gelmişsiniz demektir. Özellikle de belli bir konu veya az çok uzmanlık sahibi olduğunuz bir alan vardır. Bazen bloklarda gezip sizinde yazmak istediğiniz konu başlıklarını görüyorsunuzdur. Ah keşke bende yazsaydım demeyin... öyle söylemek bile hala bir geç kalmışlıktır. Başkalarının ne yazdığını okuyup sizde kendi fikirlerinizi üretebilirsiniz veya başkalarının yazmayı akıl edemediği ayrıntıları yazabilirsiniz. Gerekirse yazdıklarınıza yorum niteliğinde veya sizinle ortak düşünen diğer blogger arkadaşların konularına link verebilirsiniz. Siz yeter ki yazmak isteyin!

2- Yabancı sitelerin haberlerini tercüme edin

Onun dışında illede orijinal bir şeyler olsun diyorsanız çok iyi haberler yayınlayan yabancı web sitelerini gezip konuyla ilgili Türkçe bilgiler araştırıp derlemeler de oluşturabilirsiniz. Tercüme konusunda iyi iseniz haberi tercüme edip kendi cümlelerinizle de süsleyerek yeni bir konu yazmış olursunuz. Yabancı sitelerdeki haberi tercüme edip yayınlamak iyi bir haber değeri taşıyabilir. Ayrıca tercüme edilerek emekte verilmiştir.

3- Blog içeriğinize yönelik yazılı medya takip edin (gazete dergi vs.)

Günümüzde her konuyla alakalı eşsiz bilgi deryası İnternet'i kullanmayan yok elbette. Sizin ilgilendiğiniz konuları takip eden bir sürü insan olduğunu aklınızdan çıkarmayın. kelimeniz veya konunuz ne ise bununla alakalı basın yayın organlarını da takip etmek fikir sahibi olmanız için çok orijinal bir kaynaktır. Dergilerde o kadar enteresan haberler mevcuttur ki. Kırk yıl İnternet'te gezseniz bile bir dergide bahsedilmiş bir konu veya haberi görmediğiniz İnternet sayfaları mutlaka olacaktır. Hatta konuyla ilgili bazı haberler öncelikle yazılı basında bile olabilir. Hatta İnternet'te olsa bile siz o haberi bir dergiden görmüş olabilirsiniz. Her basının kitlesi farklıdır. Sonuç olarak sizin gibi o haberden, haberi olmayan çok kişi olması ihtimalini göz ardı etmeyiniz. O haberi İnternet ortamında ilk paylaşan siz niye olmayasınız ?

4- Sosyal paylaşım platformlarına sık sık göz atın

Sosyal paylaşım platformları da yeni içerik bulmakla alakalı güçlü bir kaynaktır. En bilinen facebook veya twitter da sürekli yeni paylaşım ve haberler mevcuttur. Blog içeriğiniz ile alakalı haberleri kendi cümleleriniz ile birleştirip yazabilirsiniz. Böylece hem kopya içerikten korunursunuz hemde haberi blogunuzda paylaşmış olursunuz. Elbette haberle alakalı kaynak girmeyi unutmamak gerekir. Ve daha da önemlisi olabiliyorsa bu hbaerleri kendi cümleleriniz ile baştan yazmanız. Çünkü orijinal içerik en iyisidir.

5- Not alma teknikleri kullanın

Not alma alışkanlığınız mutlaka olmalı. Bazen aklınıza gelen ve mutlaka yazmalıyım deyip de kurduğunuz güzel cümlelerin akıldan uçup gittiği olmuştur. İlhamın ne zaman geleceği hiç belli olmaz ;) Şairler ve söz yazarları neden hep kağıt kalemle geziyor sizce? Gerçi artık tabletle geziyorlar. Sonuç olarak not alma alışkanlığımız olması gerek. Not alırken bize aklımızdaki konu veya cümleleri en iyi şekilde hatırlatacak anahtar kelimeler seçmeliyiz ki konu neydi diye bakınca anahtar kelimelerle bile unutmuş olmayalım.

6- Bilgisayar ve klavye karşısında resmiyet kazanın

Hepimiz yeri gelince ne yazayım diye düşünmüşüzdür. Zaten blog olayına baş koymuşsanız, bütün mesele, yazmak ve yazmamak arası üşengeçlik ve git gel'lerden ibarettir. Bu bağlamda psikolojik olarak işimizi ciddiye almak ve üretkenliğimizi arttırmak açısından ''masa başında ve önümüzde klavye'' modeli daha fazla motivasyon sağlar. Güzel ve rahat bir sandalye, bir masa üstü pc (veya masa üstünde ekstra klavye takarak kullanabileceğimiz bir lap top) işimizi görecektir. Hem de daha bir resmiyet hissi uyandıracaktır. Masa üstü bilgisayarımızın sabit yeri, yazma moduna girmemizde ve yazma alışkanlığını edinmemizde etkilidir. Tablet vesaire gibi aletleri daha çok İnternet sörfü ve araştırmacı ruhumuzu tatmin etmek için kullanmalıyız. Dokunmatik klavyeler yazma hissini azda olsa alıp götürebilir. Ama yinede tabletle yazmakta ısrarcıysanız bizce hiç sakıncası yok.
Yazmak isteyince mutlaka yeni bir şeyler üretebilirsiniz. Araştırmacı bir kişiliğe sahip olmak ve üşengeç olmamak gerekir.

Özgün ve üretken olmak için özetle


Yapmamız gerekenleri toparlayacak olursak sırasıyla:
1- diğer blogları gezmek

2- yabancı siteleri ziyaret etmek ve oradaki haberleri tercüme etmek ve yeniden yorumlamak

3- yazılı basını takip etmek

4- sosyal paylaşım platformlarından haber ve içerik niteliği taşıyan paylaşımları haber yapmak

5- Yeni fikir ve cümleleri anahtar kelimelerle not almak.

6- Masa üstü bilgisayar düzeneği veya sabit bir yazı yazma köşesi oluşturmak.

7- En önemlisi ise genel bir araştırmacı ruhuna sahip olmak.

İnternet ortamında kazanç elde eden veya etmek isteyen proje sahipleri yukarıdaki tüm maddeleri layıkıyla yerine getiren kişilerdir👍

Bir diğer blog yazımızda internetten para kazanma konusunu ve süreci ayrıntılarıyla tek tek kaleme aldığımız yazıya gitmek için buna🤺tıklayabilirsin

Yorumlar